Na Ústavu lékařské chemie a biochemie (ÚLCHB) je dlouholetou tradicí studium chemických a biologických vlastností přírodních látek.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je zdrojem silymarinu, který je používán jako hepatoprotektivum. Studium účinků obsahových látek extraktů z černohlávku obecného (Prunella vulgaris), jakonu (Smallanthus sonchifolius) a maky (Lepidium meyenii), bobulí brusnice klikvy velkoplodé (Vaccinium macrocarpon), brusnice borůvky (V. myrtillus) a zimolezu kamčatského (Lonicera caerulea) má praktické výstupy ve formě doplňků stravy; úspěšná je aplikace sanguinarinu a chelerythrinu (kvartérní benzo[c]fenanthridinové alkaloidy) v prostředcích ústní hygieny a krmných aditivech.
Ústav lékařské chemie a biochemie se podílí na řešení celé řady grantů, ať už od Grantové agentury České republiky, Evropské spolupráce ve vědeckém a technickém výzkumu, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Technologické agentura České republiky, nebo Ministerstva zdravotnictví České republiky.
Ústav lékařské chemie a biochemie je zapojen do výuky studentů Všeobecného a Zubního lékařství v českém i anglickém programu. Vyučuje předměty Lékařská chemie a Biochemie. Dále se podílí na výuce studentů Fakulty zdravotnických věd a Přírodovědecké fakulty. Významný je také počet studentů v doktorském studijním programu.